DZIEWCZYNY DZIEWCZYNOM

Dzięki Twojej pomocy dziesiątki małych dziewczynek z Zimbabwe mają szansę pójść do szkoły, nauczyć się czytać i pisać oraz poznać na czym polega dzieciństwo bez łez oraz zmartwień.

41 zł = jeden miesiąc nauki dla jednej dziewczynki

10zł 25zł 41zł 205zł 410zł
Kategoria:

Opis

Zimbabwe, Afryka, godzina 7.30 rano.

Mała Etienette idąc po wodę mija miejscową szkołę. Odwraca głowę w drugą stronę i połyka łzy, żeby żadna z osób z którymi idzie ich nie zauważyła. Jest już przecież prawie dorosła i chodzi z innymi dziewczynkami nad rzekę, na plecach niesie przywiązaną swoją młodszą siostrę. Po drodze mija dawnych kolegów z jednej klasy… Oni właśnie spieszą się na lekcje, w szkole spędzą całe do południa, ciekawe o czym dzisiaj opowie im pan nauczyciel?

Etienette jeszcze pamięta piosenki ze szkoły, cyfry i litery. Na przerwach mogła się bawić z koleżankami i tyle się działo. Dziewczynek z jej klasy często w szkole nie było. Kiedy miały „te dni” nie chodziły do szkoły, w obawie, że krew zabrudzi im mundurek, w Zimbabwe na podpaski dla swoich córek stać tylko nieliczne rodziny.

Pewnego dnia tata powiedział Etienette, że już nie będzie chodzić do szkoły bo miejsce dziewczynek jest w domu. Od teraz będzie chodzić po wodę i pomagać mamie, a jeśli będzie miała szczęście wkrótce wyjdzie za mąż i będzie miała swoje dzieci.

Etienette ma 13 lat. Tak. Trzynaście…

W najbiedniejszych krajach rodzice nie pozwalają się dziewczynkom uczyć ponieważ brakuje rąk do pracy. Bywa, że do liceum z całej klasy dociera tylko kilka dziewcząt, pozostałe pomagają rodzicom w pracy lub wychodzą za mąż.

Tymczasem najlepszą bronią w walce z biedą jest właśnie edukacja dziewczynek. Im później wyjdą za mąż tym rozsądniej wybiorą męża i będą miały mniej dzieci. Wtedy będą mogły lepiej o nie zadbać. Jeśli zdobędą zawód, nie zmarnują tego, a z ich pracy będą mogły sfinansować naukę swoich dzieci i zapewnią im lepszą przyszłość.

Dziewczyny Dziewczynom to akcja, w której dziewczyny z Polski pomagają dziewczynom z Afryki.

Jak możesz dołączyć do Akcji?

Wpłać dowolną kwotę i zmień na lepsze życie którejś z afrykańskich dziewcząt.

10 zł – para majtek

25 zł – box of joy (mydełko, majtki, podpaska wielorazowego użytku)

41 zł – czesne za miesiąc nauki w szkole jednej dziewczynki

205 zł – czesne za pół roku nauki w szkole jednej dziewczynki

410 zł – czesne za rok nauki jednej dziewczynki

 Jeśli świadczysz usługi przeznacz na Akcję część swojego dochodu.